lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

How do you subtract (5x^3 - 12x^2 + 2x) - (2x^3 - 7x2 + 14)
What is a union of independent sovereign states? a federation a unitary government a constitutional government a confederation a democracy
What is the value of the function when x = 3? x −2 −1 1 3 4 y 4 3 6 5 8 I am confused by wut it means when it says what is the value
which Expression is equivalent to 8x - 2y + x + x
The writings of John Locke primarily led the Founding Fathers to believe that A they were justified in seeking independence from England B the government they c
is 3/10 greater than 1/2
HELP VOLUMES 1. Evelyn’s made a cake in the shape of a circus tent to use as the centerpiece at the celebration. As shown in the illustration, the cake consiste
Help me please, The similarities between the nervous and endocrine system are exemplified by adrenalin (also called epinephrine). Adrenalin is an amino acid-bas
how and when was the guitar made
Dena is biking down a 9/10 mile bike trail. She stops to greet a friend after biking 1/3 of a mile. How much farther does she need to travel? Draw a picture and