nickishark nickishark
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly paid $14.30 for 3.25 pounds of chicken what the price per chcken

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

the price per pound : 14.3/3.25 =$4.4/ pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Do your cells use food to directly power their various functions? Explain your answer.
similarity between instinct and learned behavior
The original reason for the rise of the kingdom of Ghana was its water resources. its commerce in silk. its religious ties to the Byzantine Empire. the role it
Julio is given $10 in allowance money. He heads down to the store and finds two games that he can buy. In comparing the prices of these goods, Julio is using mo
fill in the table, and then round to the given place. 3.1
What is the pH of a solution with a concentration of 2.4 × 10-5 molar H3O+? Show, or explain, the work used to solve this problem.
What is the sum of 3/2x and 7/4x
A rectangular box has a square base. The combined length of a side of the square base, and the height is 20 in. Let x be the length of a side of the base of the
With which statement would a nativist during the late 1800s agree? a. Immigrants should be welcomed into the country and offered the support they need to surviv
wat would happen if both cold air masses had the same temperature