jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

what is the expanded form of 0.78
which is bigger 5/8 or 7/12
a machine can fill 650 bottles in 25 minutes. What is the unit rate at which the machine fills the bottles?
How is sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy?
Which word in the sentence is an interjection? Oh, I don't know what to do anymore. A. anymore B. oh C. know D. I
what is the most important blood cell in your body?
What's the value of the product (3-2i)(3+2i)
What makes 48 is it 68x12 use a calculator to get the answer because i do not get it
what is 4.81 times 10 to the third power
1. In "In the Shadow of War", Omovo follows the soldiers and the women most likely because he (1 point) A. Yields to the curious whims of boys his age B. hopes