kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

the shortest periods of geological time are called​
The function f(t) = 4t^2 − 8t + 6 shows the height from the ground f(t), in meters, of a roller coaster car at different times t. Write f(t) in the vertex form
Whats a good way to re-enter the arts after a few years of downtime?
△NPQ is similar to △RST NP=3 inches, PQ=5 inches, and RS=10.5 inches. What is ST? Enter your answer as a decimal in the box. ____in
who helped Thomas paine move to Philadelphia?
1. ____________ allows you to fully appreciate and better understand your body's needs. - Exercising - Cutting sugar from your diet - Running - Mindfulness 2. P
Are there any special fees or interest rates, or both for Chash Advances and Balance Transfers?Explain.​
Reflects the link between geograhy and population trends in the United States?
Name the group of people who ran a medieval town
Discuss at least one positive and one negative aspect of Lester maddox