huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Perimeter and Area of Rhombi, Trapezoids, and Kites Quiz Active 1 8 9 10 TIME REMAINING 01:53:08 The diagonal of a square is x units. What is the area of the sq
What triggers a emotion in the brian?​
BRAINLIEST TO CORRECT
write a letter to your pen friend about your life style​
1.Mention two uses of the concave mirror.1.Discuss the theory of the two methods of determining focal length (f).​
Looking at the web above, each letter represents a species of animal in an ecosystem food web. Which of the following is most likely to cause the greatest decre
How many grams of lead (II) nitrate are needed to fully react 23.5 mL of 0.55 M sodium chloride in the precipitation of lead (II) chloride?
4. What are the characteristics of a republic as developed in ancient Rome? (republic)
Drag each tile to the correct box Determine the reason that each source is unreliable. a general report on raising children that is not supported by data → faul
Distance of point p(3,4) form the origin is 5 unit ture/false​