Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

The region in the first quadrant bounded by the x-axis, the line x = In(pi), and the curve y = sin(ex) is rotated about the x-axis. What is the volume of the g
if has highrise heres my user- Bella25_ if u dont have it download it ​
Please help me if you can. Please also write how you got the answer thank you.
A $100 tablet is marked up by 10% and then the new price is marked down by 10%. What is the final price?
Find the area of the triangle whose vertices are (0,0), (3,0)& (0,2)??? please help :)​
Someone plz help me ASAP!!
Which of these is NOT the use of a practice blueprint?
someone help me please
pleaseeeeeee help me What did the Iroquois do when the beaver population declined in the middle of the seventeenth century? They moved east. They moved west. Th
To find 8% of a total you could multiply it by each of the following except which?