moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Add or remove commas Kline rented two,motorized bikes,when we visited Paris
How many liters of pure water should be mixed with 18 liters of a 12% saline solution to make a saline solution that is 3% salt?
20 POINTS!! HELP PLEASE LOOK AT ALL IMAGES
The equation X squared plus Y squared minus 2X plus 7Y +1 equals zero can be written as which of the following equations
The phrases describes what layer of the atmosphere Meteors burn up here special lighting called sprites noctilucent clouds form over north and south poles 1. e
In "Eleven", Sylvia Saldivar claims that the sweater belongs to Rachel during the story's 1. exposition. 2. rising action. 3. climax. 4. falling action.
Will vote brainliest.
Using the quadratic formula to solve for x^2=5x-x, what are the values of x?
Write two short paragraphs in Spanish about an illness or an injury that you suffered in the past. Include information about how it happened and how it was trea
Which of the following countries was not one of the “Big-3” at the Paris Peace Conference?