jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

How might logarithmic functions relate to earthquakes?
Jack and Nina are graphing two equations on a coordinate grid. Jack has graphed the equation y = 2x. If Nina graphs y = 5x, where will her graph be in relation
A dose of medicine is made by diluting one part of concentrate to 5 parts of water. How much of the concentrate should there be in a 90ml dose of medicine?
when 2.85 moles of chlorine reacts with excess tin, how many moles of tin choloride are formed?
A person becomes the leader of a democracy by A) taking power by force. B) being elected by popular vote. C) being the first-born child of the previous leader.
Add or remove commas Luke peeked into the haunted house through the spooky,glass,window
A car rental company charges an initial fee plus a constant fee per kilometer driven. The table compares the total distance driven on the trip (in kilometers) a
a helium ballon rises to a certain height and then halts. why​
what is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
does anyone know this???