mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

7. Solve the inequality. c – 12 > –1 c < –13 c > 11 c > –13 c > 13
8TH GRADE GEOMETRY:100 POINTS+BRAINLIEST: Please answer the question and explain how you did it. Also, please tell me what a "radii" is. Any absurd answers for
Al + 0₂ → Al₂O3 help
Read the passage. In it, the mother misuses the English idiom “It takes two to tango.” What does her language show about her as a character? She has picked up e
Two boats left a base camp at bearing of S60°E and S50°W at speeds of 50km/h and 70km/h respectively. Find the distance between the both boats after two hours.
which of the following notes would be the most relevant if you were researching the structures of skyscrapers
What quantity in moles of silver atoms do you have if you have 2.49 × 10²¹ atoms of silver. (The mass of one mole of silver is 107.87 g.)
The square of the difference between a number and 7 is 81 . Find the​ number(s).
What is the slope of the graph? Oslope = -1/3 O slope = -3 O slope = 3 O slope = 1/3
what is computer generation​