Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Help what is point A
How many arrangements of the letters in INSTRUCTOR have all of the following properties simultaneously? (a) The vowels appearing in alphabetical order (b) At le
Which type of joint allows bones to slide back an forth besides other bones
In Brownsville Texas it is 80°F the temperature is expected to drop 1.5° each hour in Mesquite Texas is 94°F and the temperature is expected to drop 2° each hou
The distance covered by a car traveling at a constant speed is directlyproportional to the time spent traveling. If the car goes 75 miles in 5 hours,how far wil
Why was exploration important in early America to European countries?
write an equation of the line that passes through (1,2) and is parallel to the line y = -5x +4
Will Mark Brainliest!!! Which statement represents the simplified form of the given equation and correctly describes the solution?
Oxygen gas can be prepared by heating potassium chlorate according to the following equation: 2KClO3(s)2KCl(s) + 3O2(g) The product gas, O2, is collected over w
Distance between two points ( phythagorean thereorm)