ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which factors caused crops to stop growing in Sumer? Choose all answers that are correct. a. salty soil b. poor drainage c,pest infestations d. extended drought
How do you think the history of Rome would have been different if Spartacus had succeeded in crossing the alps?
All of the following statements are true of dictatorship except
Debra has 2/3 of a pound of loose green tea leaves. If she wants to keep one-half if the tea at home and the other half at work, what fraction of a pound will s
At what rate does gravity cause objects to accelerate at sea level on earth
48 gallons in 14 minutes write rate as a fraction
50/7 as a mixed number
Lea buys 6 model cars that each cost $15.She also buys 4 bottles of paint that each cost $11.How many does lea spend on model cars and paint?
The difference of 8 and the quotient of a number and 6 is 9
Solve for a : C + 3a = 7