ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

How much of Earth's freshwater is found underground? 3% 70% 97% 30%
On most computers, the default font size in Word is ____. 8 11 14 16 To move up one paragraph, press the ____ key(s). F1 ALT+UP ARROW UP ARROW CTRL+UP ARROW
Rock and ice particles make up the ____ of the Jovian planets? Ring system, craters, volcanoes, or asteroids
Using pie symbol how can you find 355 as the volume of a cylinder?
what is the general form of the equation of a circle at (-2,1) and passing through (-4,1)?
Jenny is twice as old as William. 4 years ago she was six times as old as William. In 6 years time Jenny will be? A. 5 B. 10 C. 11 D. 16
Choreography is the art of making dances and the name given to predetermined sequences of dance movements. a. true b. false
_________ is an agent that kills bacteria. germicide antiseptic bactericidal antiviral
When taking notes from a lecture, it is important to ___________. a. write down lots of small details c. make sure to write down the main ideas b. never use
The government uses its resources to provide different public goods. This shows that _____ . public goods do not use productive resources there are unlimited am