memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

3/4, -7/10, -3/4, 8/10 least to greatest.
definition of biology​
What is the maximum amount of cholesterol a "healthy" snack can contain, according to the FDA? A. 3 mg B. 30 mg C. 60 mg D. 80 mg
Write 2 - 2+ √ 3 in the form of a+b √ 3, where a and b are integers. Tell me if it’s right. 2 - 2+ √ 3= 2(2-√ 3) —
24 jelly sandwiches are made with a 16-ounce jar of jelly, How many ounces of jelly per sandwich is that?
can someone please help me with this !!?​
How do you move 0.167 to 2 decimal places
An icon in a document preset that looks like the play button on a YT video, what type of document is the preset meant to be used for? Film and Video Print Cu
Which property of equity would you use to solve the equation x/5=13
For each group of summer fruits, colour in 1/2 NEED TO BE Done ASAP!!!