amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. (–2)5 16 –10 –32 32
There are __________ members in the Congress. Question 20 options: 365 100 535 435
Jacob borrowed $30, 000 to start up his consulting business. The loan had simple interest rate of 6.2% for 3 years. Use I= part to find the amount of interest h
Which letter represents a landform that was made when two tectonic plates slid past and pushed against each other? PLZ ANSWER AS FAST!! A. W, river bank deposit
Is the statement if the moon is made of green cheese, then Aristotle is the President of Moscow true or false?
Suppose that Marigold Corp. produced and sold 4800 laptop computers during 2022. It reported $101400 cash provided by operating activities. In order to maintain
compare the dual nature of light.
determine any data values that are missing from the table assuming that the data represent a linear function
Please help ASAP A right square pyramid has a base with sides that are 2 inches in length and a slant height of 7 inches. If the lengths of the sides of the bas
What does the word censure mean in this sentence? Let it therefore be remembered, that, in wishing to avoid censure, I do not aspire to praise. encouragement ap