kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD
What is 0.05 percent of 6.5?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination