jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between simple diffusion and facilitated diffusion?
Which of the following are NOT correctly matched? A. severe combined immunodeficiency syndrome (SCID): genetic defect resulting in a shortage of B and/or T cell
Please help, answers needed for homework.
SOMEONE PLEASE HELP ME ANSWER THESE! QUESTION 2 J'aimerais voir .....dans ce musée. la symphonie l'exhibition le poème le drame QUESTION 4 Ecris un paragraphe s
HELP I DONT UNDERSTAND
The giant 1,000 ft. diameter radio telescope was used to determine Mercury's period of?RevolutionDaylightRotationTurning
Melisa has recently inherited $15,000 that she wants to deposit into a savings account for 10 years. She has determined that her two best bets are an account th
A new hormone has been isolated from an organism. Although the structure of the hormone has not yet been determined, the hormone is known to exert its effects b
A fitness center is planning to invest in a specialized exercise equipment. This equipment is highly effective, but the club members could be injured if the equ
Conjuguer le verbe « s’amuser » au présent