HABIBULLAH786 HABIBULLAH786
  • 04-04-2021
  • Chemistry
contestada

plz help me.....im new here

plz help meim new here class=

Respuesta :

YoxrsTrxlly
YoxrsTrxlly YoxrsTrxlly
  • 04-04-2021

Answer:

Fe2S3

Explanation:

Answer Link
tanmayakumarp3
tanmayakumarp3 tanmayakumarp3
  • 04-04-2021

Answer:

Option 3rd

Fe2S3

Explanation:

As, the ionic valency of Iron (Fe) that is + 3 interchanges with the ionic valency of Sulphide that is - 2 to form-

Fe2S3

Answer Link

Otras preguntas

What action word means enlist?
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
How many years would it take for a person it the united states to eat 855 pound of apples?
what is 185% as a decimal and as a mixed number
what is the value of the 4 in 6.54
Who carried out the only successful winter invasions of russian territory in history?
If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?
reason abstractly: the formula F= 1.8C+32 allows you to find the Fahrenheit (F) temperature for a given Celsius (C) temperature. Solve the equation for C to pro
What is larger 3/5 or 5/9
Which statement is not true about the Indus Valley civilization? A. They built a granary to hold surplus wheat and barley. B. They made tools, pots, pans, and t