haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

An isosceles triangle has a vertex angle of 26°. Two sides of the triangle are each 15 ft long. Find the area of the triangle.
The florist makes the greatest number of identical arrangements with the carnations and asters. She has 72 carnations and 42 asters. How can she decide how many
The small increase in global oil production coupled with an increased demand for those resources leads to _______.
1.“I buried myself with accomplishments, because with accomplishments, I believed I could control things, I could squeeze in every last piece of happiness b
What is the value of $12000 of principal earning 4.8% compounded annually for seven years?
The study of turbidity currents would seem to confirm sea floor spreading. True or False?
How did john dalton contribute to the atomic theory?
How many neutrons does element X have if its atomic number is 33 and its mass number is 80?
What is the value of x in the isosceles trapezoid below?
Ligers are a cross between lions and tigers. They exist only in zoos because lions and tigers do not live together in the wild.Which is a reason why lions and t