krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

All atoms of the same element have the same ____.
I NEED HELP! PLEASE HELP ME! ANSWER THESE QUESTIONS ABOUT COORDINATE PLANE
Eating _________ daily will help ensure you get all the nutrients you need. a. a variety of food. b. the same type of food. c. a little amount of food. d. a
Some research indicates that lowering sodium may reduce a. systolic blood pressure b. HDL cholesterol c. diastolic blood pressure d. diastolic blood pressure
Are Countries with low GDPs are the most highly developed countries in the world?
Who is silviculturist?
Narcotics are a subclassification of A. hypnotics. B. anesthetics. C. analgesics. D. anticonvulsants.
Apollo 11 touched down on the site known as the
Which of the following would not be a way we can cut back on our use of oil? A. Using less heat in the winters B. Using more heat in the winters C. Using cars t
The mental operation of ___________ governs what we do, how we do it, and how quickly we do it.