Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
First, since 5 ounces is $1.49, you would divide $1.49 by 5 to get $0.298. Then, you have to round. $0.298 rounds to $0.30. One ounce of baking spray costs $0.30.
Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=g(x)+k, describe the relationship between f(x) and g(x).
Which connection is the head start program attempting to make?
What are the domain and range of f(x) =4^x-8
Which is a true statement about the trend in higher education cost
ta is spending more time at home to study and practice math. Her efforts are finally paying off. On her first assessment she scored 58 points, then she scores 6
this cylindrical fish tank has a height of 36 inches and a a diameter of 30 inches what is the volume of the fish tank
Anthony made a chicken dish for dinner. He added a 10 -oz package of vegetables and a 14- oz package of rice to 40 oz of chicken. what was the total weight of t
please help me with these two questions sorry the paper got Wet
During the 1920s, consumers became able to buy "big ticket" items which were previously only affordable to the wealthy. Which factor played the GREATEST role in
Kit gathered 5 eggs when she visited her cousin's farm. Altogether, the eggs weighed 225.0 grams. She wrote down the weight of each egg, but missed the last egg