Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

What important molecules does the nucleus contain?
49 increased by twice a number n
Why do the countries belonging to OPEC not want to produce too much oil at one time?
What arguments can make against nativism and anti-immigrants feelings?
20 points come n get it ppl! Seven hours 27 minutes is equal to how many seconds altogether? 447 2,040 122,400 26,820
5 is less than a number y is under 20
To establish a settlement in a new place means to what?
what is 100,000 less than five hundred sixty thousand , three hundred thirteen is
At the start of the war, the colonies had more of a structured government than their opponent
what is 432,010.1 in word form and nine hundred forty-five and thirty-five hundredths in standard form and seventy-three thousand, eight hundred ninety and one