Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

what are the costs and consequences of providing and to whom
Find the total surface area of a trapezoidal prism.
which would be best suited to form a circuit?
Which group faced hard times during much of the 1920s
"According to this map, where were the majority of Soviet ships operating around Cuba? east in the Atlantic Ocean south in the Caribbean Sea west in the Gulf
how do you write algebraic expressions to model quantities
Lisa goes to the doctor because she is experiencing the need for urination more frequently than normal and has been burning sensation when she does. Lisa's symp
Joanne had $115 to spend at the mall. She spent 23% of that money on a shirt. Joanne spent $___ on the shirt.
What is the purpose of the lead paragraph in a news article?
A football team loses 3 yards on one play and 6 yards on another play. Write a sum of negitive integers to represent this situation. find the sum and explain ho