shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP, HISTORY!!!! What was Herbert Hoover and the Food Administration do in WWI?
recommend four ways in which a person should approach conflict resolution in order to sustain healthy relationships
Read the movie summary. Two rival magicians compete for fame and success in Edwardian London. When their bitter feud begins to escalate, they each resort to m
Suppose a gym membership has an initial enrollment fee of $75 and then a fee of $29 a month. Which equation models the cost, c, of the gym membership for m mont
Solar energy is energy from the Sun that is converted into thermal or _____ energy. A. Nuclear B. Mechanical C. Electrical D. Chemical
An airplane travels at an unknown elevation before it descends 3 miles to an elevation of 15 miles. Find the elevation of the plane before its descen.
What is 1.5% of 120 or what number is 1.5% of 120
Need help ASAP. Please solve for the following inequality
I really need help on this
50 pts Plz help !!!! What is the physical state of matter of baking soda.