lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

during the 1925 scopes trial, the defense's main argument was that
What did the women's movement gain from the civil rights movement.
How not to be scared on stage
Life cycles recycle matter and help to create balance on Earth because _____.
A company sells a car to a consumer and helps the consumer set up a loan with regular set payments. What type of credit is this?
why is there wind? how is it possible?
Which best describes the Doctrine of Enlargement? a foreign policy stance that advocates multilateral engagement for the good and protection of an allied countr
One bag of rice that weights 4.5 pounds will have enough rice if a recipe calls for 60 ounces of rice. (1 pound = 16 ounces). True or False
Most popular gods in ancient greece? (Study Question)
What is a functional group?