shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

Simplify square root of 5 open parentheses 8 plus 3 square root of 6 close parentheses. (1 point) Select one: a. 8 square root of 5 end root plus 3 square root
Hannah practiced the violin for 5 hours over the weekend .She practiced 3/4 of this time on saturday.how many hours did Hannah practice
Which of the following would have the strongest electric field? MULTIPLE CHOICE. A in a fluorescent lighting tube B in the atmosphere during fair weather C un
Which is true of an effective scientific model?
The sum of three consecutive integers is 54 what is the greatest of the three integers
how did mammals survive this mass extinction
Why did the Molasses Act especially anger American colonists?  A) because the colonists wanted sugar instead of molasses o  B) because molasses came from the
What is the average kinetic energy of a molecule of oxygen at a temperature of 300 k?
Which adaptations to the capillaries enable substances to pass to and from cells?
Who typically has the highest auto insurance premiums