alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

how to multiply 216 ×39 by showing your work​
Can Someone Please Help!!!
Use the quadratic formula to determine the exact solutions to the equation. 2x^2−5x+1=0 X= OR X=
what happens to the speed of molecules in water vapor when it condenses to a form of liquid​
national government under the articles of the confederation was similar to that of the? A.Iroquois B.Spanish C.Egyptians D.french 86 points if done
this chart shows characteristics of three different types of atoms. which statement is best supported by the information in the chart?
Question show in picture!
Need help with this one
What are the properties of acids?
If you use a lot of short sentences in your essay, your essay will possibly ?