pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Almost all of the energy that humans use ultimately comes from
what is 1 law of apartheid ​
During a promotional event a sporting goods store gave a free t-shrit to every 10 customer and a free water bottle to every 15 customer which customer has the f
True or false, and why? Proteins are processed and lipids are manufactured in the smooth endoplasmic reticulum and Golgi apparatus.
What was the impact of sharecropping and tenant farming on former slaves in the South after the Civil War?
Marge owns land and a building (held for investment) with an adjusted basis of $75,000 and a fair market value of $250,000. The property is subject to a mortgag
State atleast 3 recommendations for reducing pollution
2 3 What are the connotations of the phrase 'end of the world'? Ir Enfield's description How does this setting create fear? m some place at the end of the world
A furniture company is building tables and chairs. They plan to charge $50 for tables and $30 for chairs. The company hopes to bring in at least $3000 total. Th
Almost done~! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨