mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression 3 + 4 x 5^1 26 - 4^2 ÷ 5^1 ( 3^3 - 2^4 ) x 5 20 - ( 5 - 2)^2 + 2 x 3
A blue whale traveled 31 1/2 miles in 2 1/4 hours. What was the whales rate in yards per hour ( 1 mile = 1,760 yards
Type SSS, SAS, ASA, SAA, or HL to justify why the two larger triangles are congruent. 8 cm 8 cm
20% of a number is 12. what is the whole number?
Which action is a goal-setting step?
Which is the best description of all the subjects studied in Earth science? A. Earth and its neighbors in space B. Earth's materials and history C. Earth's comp
What is the concentration of 49.9grams of Sodium Chloride in 1.50 liters of water?*
How were the borders of many African countries established in the nineteenth century?
Can someone help me Write an equation for this graph?
5. Who came up with the plan to end the argument over free and slave states? * Henry Clay Congress the president the Louisiana Purchase