Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

find the distance between each pair of points (-4, 6) and (3,-7)​
Which of the following represent features of biotechnology?
5. Which of the following statements is NOT true? History can be used to control and confuse. You cannot learn from something that is not perfect. History is no
Please answer quick it due today
Josh paid $20.22 to become a member of the golf team. He has to pay a monthly payment for 9 months. His total cost after six months is $200.22. What is his mon
which of these rocks are formed by great pressure?
15p thank you so much
Can anyone help? Thanks
Group that contributed to American society and culture. One significant contribution from this group on American society and/or culture. Explain how the contrib
1. How does Douglass make the reader care about his narrative in "Narrative of the Life of Frederick Douglass?" Find three specific examples in the text and exp