fatmattaadams52M
fatmattaadams52M fatmattaadams52M
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $21 for 7.
a. What is the cost per orange?

PLEASE ANSWER

Respuesta :

wminu05
wminu05 wminu05
  • 01-11-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

if 7 oranges cost $21,

cost of 1 orange = $21 / 7

                           = $3

Answer Link

Otras preguntas

What was the Peloponnese war?
what are the essential functions of the nervous and skeletal system ​
Please Answer ASAP!!
2600 feet to miles with steps
Comonlit - The Guilty Party - PART A: Which of the following sentences best characterizes the street where kids play?
Which type of parent function is f(x)=x^2
How do I solve this problem?
prime factorization of 246 ? answer 2×3×41 =246​
For each system of equations below, list how many solutions can be found.
Who did the Romans defeat to take control of the Mediterranean Sea Trade? A. Gaul B. Carthage