trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Answer 35 it is about early history
A limited-edition poster increases in value each year. After 1 year, the poster is worth $20.70. After 2 years, it is worth $23.81. Which equation can be used t
Urgent! Please answer using the screenshot below!!
What happens to the molarity of a salt solution if the number of moles of salt in the solution is multiplied by three and the number of liters of the solution i
The sum total of an organism's interaction with the biotic and abiotic resources of its environment is called its A) habitat. B) logistic growth. C) biotic pote
If you make fried chicken then put it in the oven what will happen? A) get more crunchy B) get soggy
Which of the following is the solution to 3/x + 2/(x+1) = 3/5x? -11/6 -6/11 11/6 6/11
J’________ à la piscine avec mes amis samedi dernier. (être)
What is the median of the data set: 4, 5, 9, 2, 7, 4, 3, 11 a 4 b 4.5 c 5 d 9
Can someone help me ASAP please