forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

the diagram indicates that the third most abundant element in the milky way galaxy is _____.
population of new york city
Which of the following mixture types is characterized by the settling of particles? a. solution b. suspension c. colloid d. hydrate
yeast infection treatment
Which lines in the excerpt from Elizabeth Bishop's "The Fish" use assonance?
why do we celebrate easter
which basketball player earned a doctorate degree in education
how to find the area of a circle
What is the most important effect on Earth of the Great Ocean Conveyer Belt?
sort the items according to whether they may be found only in free virus particles, only in uninfected host cells, or in both viruses and host cells.