We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

what is 39:60 as a fraction, decimal, and a percent?
Which war resulted in territorial gains for the United States that caused sectional conflict in the years leading up to the Civil War? Revolutionary War War of
For how many positive three-digit integers is the product of their three digits 90?
The value of the metal in 2p coins, made in 1991 is now worth 3.3p. Suggest why a 2p coin made in 1991 is now worth 3.3p
Wen Ti, an emperor of the _______ dynasty, looked to the Han dynasty for methods of control and order. Sui Tang Song Yuan
Help on logarithmic equation
A window is 4 feet wide and 8 feet tall. A rectangle is shown. The length of the rectangle is labeled 4 feet. The width of the rectangle is labeled 8 feet.
compare and contrast volume and surface area
Can someone please help me!!
Which occurs during transcription? DNA is copied to create a second DNA strand. mRNA codons and tRNA anticodons assemble amino acids. DNA is unzipped with the a