faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Consider the following system of equations. 2a + 3b = 23 3a – 2b = 2 What is the solution to the system? Enter the number in each box. a = b =
Make x the subject. 1) а — x =y2) m = k – x 3) k - t2x = m​
Describe crimes investigated by forensic anthropologists.
RIGHT ANSWER GETS BRAINLIEST NO LINKS Factor the square root. √160
Q.3 Answer the following questions in detail. 1. Give information about qualitative changes in population? 2. Why is the human resource considered as the most i
a. He is as wise as his sister. (change into Negative) 6. He put the cup on the shelf. (change into interrogative) c. He said to her. Will you play tomorrow? (c
Your classmate Marta has talked to many people to learn more about the Sumerians. She tells you that she has heard a lot of information about the Sumerians but
How much do you pay to have 3 meals per day every 7 days ?
What country was Spain in control of prior to the Spanish-American War? A. Canada B. Cuba C. India D. Australia
Name a fraction that is equivalent to three twelfths and also has a denominator that is less than 12. Explain how you found your answer. Please.