eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would NOT be considered an example of geography's impact on history? A. the average election results of the President of the United State
What was the Berlin Airlift? a. a successful attack by the Western Allies on the city of Berlin during World War II b. a successful plan by the Western Allies
Which property primarily determines whether a giant star or a supergiant star will form? (1) mass (3) shape (2) color (4) composition
The phrase "plagues of locusts" is a metaphor for a. risky schemes. b. terrible disasters. c. foreign attacks. d. political debates.
Which best describes Vasco da Gama? a. was the first European to round the Cape of Storms b. was the first European to round the southern tip of Africa c. succe
In the 17th century, tobacco was such a lucrative crop that it was often referred to as A- brown sugar B- brown honey C- brown silver D- brown gold
What is the similarity of the numbers 85,19,17,4&2?
5 percent of the cars in the parking lot are red. If 16 cars in the parking lot were red, how many cars are in the parking lot?
Describe how interactions help the following living things survive: dandelion,hawk, honeybee
how to integrate 1/(1-y)^2