jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

In what ways were the American Revolution and Civil War similar? Did the wars ultimately achieve their objectives? Why or why not? !!!!!!!100 points !!!!!!!!!!
Short notes on effects of drugs
Caminar es imperativo o infinitivo
Under the Articles of Confederation, if Vermont was attacked and invaded by New York, what could the federal government do to help? A.Call up the federal milita
_____ are stories about a person’s life written by that individual. Directories Biographies Autobiographies Encyclopedias
PLZ I NEED THIS ASAP!!! ILL GIVE YOU BRAINLIST!!!!
PLEASE HELPP GIVING 10 POINTS
i need help i don’t understand this
will give brainliest if correct!! Solve for x: the quantity of x plus 16 all over 3 = 3x Group of answer choices x = −7 x = −13 x = 8 x = 2
2. What organism lives in a lake of acid and does not need oxygen ?