joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Drag values to complete each equation.
How would I find this out
Which of the following are benefits to modern breeding techniques? (select all that apply) A. More overall product B. able to select and breed traits quicker
Quotes about morals in “To Kill a mockingbird”
Explain the benefit to a business of undertaking some steps of one project simultaneously
Complete the sentences with the correct imperfect form of ser or haber. Mis tíos no eran muy ricos, pero en su casa siempre helado para nosotros.
What is the difference between velocity and acceleration
Gabe has 6 more baseball cards than football cards. He has fewer than 125 baseball cards. Write an inequality for the number of football cards,f, he has
What is the value of R
Based on this excerpt, which statement best describes society’s view of women attending college during the period in which Stanton lived? Women were encouraged