braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

when a chemical change occur, new__________are always formed
how did the environment affect early americans
Is 0.313311333111......... a repeating decimal?
Locate the root word for each of the following: Teacher Demonstrate Realist Harmonize
which fossil fuel is mainly used for heating and cooking?
Emma bought 28lbs of soil that is 4 lbs more than last week how many pounds was purchase last week
Choose all that apply. Linguists agree the ability to speak a language sets humans apart from other animals because we can: ______. use grammar have rules for
excel recognizes the following as text: 401ax21, 921-231, 619 321, 883xty. (points : 2) true false
What does the product 110 × n compared to the product 11 x n ( hint n represents any number)u
The mass of earth is 5.9 x 10^24. The mass of Pluto is 13,000,000,000,000,000,000,000 kg. Compared to Pluto, how much greater is Earth's mass?