goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

4 broad categories of medicine
Tax that you pay when making a profit from selling a house is an example of: AProperty Tax BSales Tax CIncome Tax DCapital Gains Tax
Digital intra-frame editing allows filmmakers to alter space by
All organisms begin life as a ____________ cell. /7730779/d6d734b2?utm_source=registration
Which people in france still were not equal despite the declaration? explain your answer?
In which way did the ideas of the enlightenment influence the French Revolution
52 thousand in scientific notation
“Love Compared” by Nizar Qabbani I do not resemble your other lovers, my lady should another give you a cloud I give you rain Should he give you a lantern, I
there are 2 more than 3 times as many parrots as finches at the pet store, if there's a total of 18 parrots and finches, how many are parrots and how many are f
1.all real numbers that are less than -3 or greater than or equal to 5 A.x < -3 or x≥5 B.x < 5 or x ≥-3 C.x ≤ -3 or x >5 D.x ≤-3 or x ≤ 5 2.The time a