ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

The Aryan migration began its spread into India through the Indus River Valley mainly because that area
Isaiah puts a 10 gram weight on a pan. how many 1 gram weight does he need to balance the scale
Find the missing number in the patter explain your reasoning 12,24,72,288
Alina is able to swim at a rate of about 2.5 miles per hour. Talia is able to swim at a rate of 1.8 meters per second. Which statement comparing the two swimmer
Which country is both the top export market and the top supplier for the united states? a. canada b. china c. japan d. germany
Which statement accurately describes the homestead act of 1862?
list the units from most precise to least precise
what is 4/5x-3 3/4 x=2 1/2
1. What was the Munich conference? Why did the French and British give into Hitler's demands?
Wearing this colour after Labour Day might get you a ticket from a fashion cop! A. Pale Pink B. White C. Lime Green D. Gray