schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

A sentence that asks a question ends with a period. True False
Kara is running a marathon. After 2 hours, Kara has run 13 miles. After 4 hours, Kara has run 26 miles. What is her speed, in miles per hour?​
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
100° 100⁰ X = ??????
Question 2 (4 points) Draw in a complementary set of nucleotides on the right side of the figure below to produce the double-stranded structure of DNA. You'll h
1.08 to the 3rd power?
1.08 to the 3rd power?
(1) When we call someone “pig” or “swine,” we do not mean it as a compliment. (2) But pigs do not deserve to be used as a symbol for an insult. (3) They are pro
1.08 to the 3rd power?
why does bread dough is needed to be left for hours or a day before baking?​