harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Why are mushrooms is important to the food chain
Write three sentences about this picture
It is safe to stand on the top step of a ladder provided it is braced property
The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides. Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the festival. She only spent her mo
Simplify. 8^-4 8-^10 thats a fraction to A) 8^-14 B) 8^-6 C) 8^6 D) 8^14
I need help plzzzzzzzzz
What is the reason for each step in the solution of the equation? 4x−1=−2(x+1) 4x−1=−2x−2 6x−1=−2 6x=−1 x=−16
convert 0.005 to scietific notation
What is the theme of the stolen party
use the figure to find the measures of a and b thank you