kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

Shawna had $20 to spend on seven pens. After buying them she had $6. How much did each pen cost?

Respuesta :

MJVZ MJVZ
  • 02-02-2017
20-6 = 14. 14/7 = 2. Therefore, each pen costed 2$ each.
Answer Link
maddybean0
maddybean0 maddybean0
  • 02-02-2017
Each pen cost $2.00 because $20.00-$14.00=$6.00 then $14.00 divided $7.00 = $2.00
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are necessary for a Neolithic culture to evolve into a civilization, EXCEPT
solve the following quadratic equation (x+3)2+25=0
would you please help me to solve this 9.1x10^-5)^-4
write these fractions in ascending order. 5/8 3/4 1/2 9/16.
Find the inverse of f (x)=log(subscript 4) x
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Calculate the following limit:
What is the capital of Maine
The remainder when x^3 - 11x + 10 is divided by (x+3) is A 52 B 16 C 4 D -24 I was doing a past paper and came across this,I know one (long) way of
You studied for 14 hours last week. What was your unit rate of hours of study per day?