aadonpatterson
aadonpatterson aadonpatterson
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 6lbs of jelly beans. Antonio bought 66oz of jelly beans.
How many more did Kevin buy than Antonio?

Respuesta :

sudhithsai sudhithsai
  • 02-06-2022

Answer:

30 ounces (1 pound 14 ounces)

Please give brainliest!

Hope this helps:)

To find this, we first need to convert 6 lbs into ounces

lb = 16 ounce

6 lbs = 96 ounces!

96-66 = 30

Kevin bought 30 more ounces, or 1 pound and 14 ounces more jelly beans than antonio.

Answer Link

Otras preguntas

please answer this need help​
Abigail was delivered by emergency caesarean section at only 25 weeks gestation. She was taken to the neonatal intensive care unit (NICU) where she was fed intr
Lauren was boiling milk the milk boil that 363k at what temperature did the milk boil in degrees Celsius​
What 3 pieces of data would you expect to see for a developing country
how many foood chans are there in the food web?
What is the reduced radical form of each expression?
The website is offering a discount of $7.50 on all Bolga basket orders. Which expression can you use to find the total price of a basket order? 7.56+42 426-7.5
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED QUICK!! I GIVE GOOD RATINGS FOR GOOD ANSWERS!
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
Frederick Taylor believed that workers are primarily motivated by money or economic gain, and advocated an incentive pay system to motivate employees. Frederick