andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

How many moles are in 88.1 of magnesium
Help plz it’s so hard
I don’t know the answers ahhhh help!!!!!
Name two types of extrusive igneous rocks that are considered frothy
15qr/h in to gal/min
Write the following as algebraic expressions: 1. x divided by 2 2. 2 times y divided by 3
Read the following excerpt from Anne Frank Remembered by Miep Gies. Then I walked into Mr. and Mrs. Frank's bedroom. On the floor, amidst the chaos of papers an
(X-2) is a factor of 4^3+2x^3-7x^2-8x+12
Minerals have no caloric value and thus do not contribute as an energy resource, but they are important in regulating various bodily functions. true or false?
Wendy has three jars of marbles with weights of 3.5 lbs,1.2lbs,and 4.3 lbs. what is the sum of these weights,in kilograms