mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Choose the sentence(s) that is/are written correctly. a Your one of the nicest people I know. b When do you think your going to be finished? c He was in you'
Let's model this housing price data! Before we can do this, however, we need to split the data into training and test sets. Remember that the response vector (h
Please help please please help me help please
Name the three types of drawings that are used to illustrate the molecules in model 1?
Choose the word in the sentence below that functions as the indirect object. Sandy made dad a cake for his birthday. (A)Sandy (B)dad (C)cake (D)birthday (CHOOSE
A POS merchant system is __
Jonas has written the following rough draft for school. Choose the correct way to complete each sentence​
Which tribe lived in Northwest Florida? A map of Native tribes in Florida with a compass rose showing north at the top, east at the right, south at the bottom,
Pls HELP I NEED THE ANSWER Humanism Acrostic Poem H U M A N I S M
12. Is it possible for polygon ABCDE to be dilated to figure VWXYZ? Explain your reasoning B D 10 6 5 3 4 4 8 х 8 10 E A 12 5