MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

North Korea does not allow its people to leave the country or to criticize its leader. True or False
HELP PLEASE :) The chemical part of an endocrine gland is a/are __________________. a target cells b hormone c duct d pituitary gland
Who was responsible for the agricultural policies of the untied states during world war 1
What should I do here
The most common type of high jump is called the Fosbury flop True False
What is the surface area of a cone with a lateral surface area of 25 square inches and a base diameter of 4 inches? (Use 3.14 as an approximation for π.)
A car has a momentum of 20,000 kg. m/s. What would the car's momentum be if its velocity doubles? 10,000 kg. m/s 20,000 kg. mis 40,000 kg • m/s 80,000 kg . m/s
Help ASAP pleaseeee!
10-7 ways woman helped in the civil war
of the us constitution states that the document is the supreme lae of the land​