a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

i need an answer to this question
Which of the following sets of numbers could be the lengths of the sides of a triangle? A. 7.4 cm, 10.5 cm, 15.5 cm B. 10.5 cm, 15.5 cm, 4.5 cm C. 7.4 cm, 1
How long does it take for the water cycle to finish?
Which statement describes a major drawback of the Bohr model that caused scientists to replace it?
Marquis company estimates that annual manufacturing overhead costs will be $874,000. estimated annual operating activity bases are direct labor cost $494,000, d
Gwendolyn Brooks’ work was directly influenced by __________.
What are transferred in an oxidation-reduction reaction
The roof of a castle tower is shaped like a cone. The base of the cone is 24 m across and the height is 16 m. The slant height of the roof, which is unknown, is
Which stage of prenatal development is characterized by rapid cell division and formation of the blastocyst? Fetal Germinal Conception Embryonic
A herd of zebras are eating grass what type of interaction is this? A community B ecosystem C biome D population