EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you were hired to calculate the Gross Domestic Product (GDP) by using the expenditure approach. You would count buying a new house as _____. net exports
Isaiah determined that 5a^2 is the GCF of the polynomial a^3 - 25a^2b^5 - 35b^4. Is he correct? Explain
When it is spring in the Northern Hemisphere, what season is it in the Southern Hemisphere? a. spring b. summer c. fall d. winter
can someone answer plz
How did China respond to the attempts by European nations to colonize the country?
During which president's administration did the United States achieve the first budget surplus in 30 years?
In Romeo and Juliet act 3, scene 1, Romeo is unaware that Tybalt wants to fight him, but the audience knows this. What kind of irony is this?
right triangle has an angle whose measure is 35 degrees what is the measure of the third angle in Triangle
Which best describes the Doctrine of Enlargement? a foreign policy stance that advocates multilateral engagement for the good and protection of an allied countr
in number the stars What items were being rationed? Why?