Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

is there long term affects to addium a smart pill I have been taking
In Dr. King’s speech, to what do the words “symbolic shadow” refer? (1 point)
Which of the following is NOT found in a prokaryotic cell? looped DNA cell membrane nucleus
Which condition will cause the pressure exerted by a gas in a closed container to increase? a. an increase in volume b. an increase in temperature c. a decre
Read this paragraph from The Dark Game.But Elizabeth wanted to do more than simply minister and comfort the wounded. A Unionist, believing in "one nation . . .
What is the percentage of 12/10
Which procedure would MOST LIKELY have been followed if Mrs. Hutchinson had not attended the lottery drawing in "The Lottery"?
Need help anyone know this ??
The price of an item has been reduced by 65% . The original price was $80 . What is the price of the item now?
Is this sentence written in Standard English or not? I read a book entitled The War Between the States.